Geçenlerde okuduğum bir yazıdan, kariyer gelişimini T harfi ile sembolize etmelerini gördüm ve hoşuma gitti açıkcası.

Sabancı’nın söylediği gibi “herşeyin bir şeyini bir şeyin herşeyini bileceksin” manasına da geliyor aslında orada söylenen şey.

T derken aşağıdan yukarı doğru bir eksen olduğunu varsayalım. bu ekseni kariyer yolculuğumuzdaki zaman olduğunu düşünelim. T harfinin piksellerini de kariyer yolculuğunda cover ettiğimiz kısımlar olarak düşünelim. Eksenin başlangıç zamanlarında bir noktadan başlayarak yukarı doğru giden bir çizgi, bir yol var ve sonrasında bu T’nin tepe noktasında çeşitleniyor…

Yani Sabancı’nın lafına geliyoruz aslında. Fakat burada benim sorguladığım nokta şu:

T mi yoksa ters T mi?

yani önce / başlangıçta herşeyin bir şeyi mi yoksa bir şeyin herşeyi mi?

Bu oldukça önemli bir soru bence…

Ben hangisini yaptım ve yapmaktayım yazı sonunda yazacağım açıkcası…

bir şeyin herşeyi için herşeyin bir şeyini deneyip hangisinde bir şeyin herşeyi olacağını veya kendinin yapabileceğini anlaman gerekiyor. Bu oldukça önemli bir nokta…

Bir diğer yandan da, herşeyin bir şeyi için gerekli gücü sağlayabilmek için de önce bir şeyin herşeyini öğren, odağını kaybetme, ondan sonra herşeyin bir şeyini öğrenirsin demek daha mantıklı da gelmiyor mu?

Peki tüm bunlar neden önemli?

Kariyer hayatı yaşayan bir canlı gibi… Sürekli dinamik tutmanız ve değişime ayak uydurmanız gerekiyor. İşte bu yüzden size T veya ters T ama “T” içeren bir kariyer gerekli. Aksi takdirde “I” şeklinde bir kariyeriniz olur ise kendinizi ters durumlarda bulma ihtimaliniz yükse ve aynı zamanda vizyonunuz dar bir şekilde kalmanız da muhtemeldir. Tabi bu kişinin kendi isteğine de bağlı olarak gidebilir. Ama benim açımdan T veya ters T yapmış biri daha makul ve yetenekli olacaktır. Çünkü içinde bulunduğu uzayı tam tanımlamış olacaktır bu kişi ve aynı zamanda farklı alanlardan farklı yetilerini kendi ana alanına taşıma konusunda daha yetenekli olacaktır.

İşte bu noktaya kadar oldukça soyut kavramlardan bahsettik sanıyorum değil mi? Peki neyden bahsediyoruz?

Proje yöneticisi mesela PMBOK metodolojisine göre yönetim yapıyorsa, Agile veya Prince2’dan da biraz bir şeyler bilmelidir.

Ya da Yazılımla ilgilenen bir kişi front-end çalışıyorsa belli düzeyde back-end de anlamalıdır.

Bu arada aslında “rotasyon” yaptırırlar ya çalışanlara, o da onlara T veya ters T kariyer sistemine sahip yapmak içindir. Bunu da buraya not düşeyim.

Farkındalık kazandırma adına kısa bir yazı yazayım dedim. şimdilik böyle…

Gelelim bana, ben kariyerimde ters T yi seçmiş biriyim. Ne istediğinizi arıyorsanız ve kariyerinize başladığınızda henüz bilmiyorsanız bol bol gezinin… çeşitli yapılar görün, çeşitli farklı alanlarda işi anlayana kadar çalışın. Sonrasında ne istediğiniz biraz daha oturmaya başladığında zaten uzmanlaşmaya başladığınızı farkedeceksiniz.

Bol şans…

okuduğunuz için teşekkürler.

Can

can

can

Leave a Reply